10 zaujímavosti o šperkoch

10 zaujímavosti o šperkoch

Šperky sú dôležitou súčasťou výbavy každej ženy. Zdobíme sa nimi, dopĺňame svoj outfit, zvýrazňujeme nimi vlasy, tvár, dekolt. Striebro, zlato či drahé kamene dominujú v šperkovniciach nežného pohlavia a prinášajú mnoho zaujímavosti.

1. Prečo nosíme zásnubný prsteň na prstenníku ľavej ruky? Už naši predkovia pravidlo zaviedli a to z toho dôvodu, že ľavá ruka vedie priamo k srdcu.

2. Perly sa kedysi dávno celkom bežne jedli. Ľudia sa vďaka nim zbavovali tráviacich ťažkostí. Dodnes sa používa perlový prášok, ktorý je uznávanou čínskou medicínou a má protizápalové účinky.

3. Všetky diamanty sa časom premenia na grafit. Len škoda, že to nefunguje i naopak, inak by sme si mohli miesto zásnubákov dávať ceruzky!

4. Diamanty sú považované za najtvrdšiu prírodnú látku a jediné, čo ich dokáže poškriabať, je len iný diamant. Niektoré umelo vytvorené nanomateriály sú ale omnoho tvrdšie. Diamanty sú tvrdé, no to ešte neznamená, že sú i pevné. Ak by ste po diamante poriadne udreli kladivom, celkom určite by ste ho zničili. Naše šperky naše Swarovski šperky sa určite nezničia.

5. Platinu priniesol do sveta šperkov francúzsky klenotník Cartier v roku 1896.

6. Len každá desaťtisíca ustrica vytvorí perlu. 

7Všetky diamanty sú staršie ako 3 miliardy rokov.

8Až tri zo štyroch neviest dostanú pred svadbou zlatý zásnubný prsteň s diamantom.

9. V minulosti si partneri nevymieňali obrúčky, prsteň dostávala len žena. Tradíciu zaviedol Maximilián I. Habsburský, ktorý ho                daroval svojej manželke Márii Burgundskej. Prsteň slúžil na to, aby si muž mohol ženu označiť – ako svoj majetok. Až neskôr sa čisto pragmatická záležitosť zromantizovala.

10. Podľa štatistík by až štvrtina žien bola schopná odmietnuť žiadosť o ruku len preto, že sa im nepáči zásnubný prsteň.

Zanechať komentár

* Meno
* E-mail (nepublikované)
   Web (URL shttp://)
* Komentár:
Typ